Contact
Site map
KMG logo

Members of the Board of Directors

Chairman of the Board, Independent Director

Kuilaars.jpgFrank Kuilaars (Chairman of the Board, Independent Director)

Date of the first election to the Board of the Directors:

The Order of Holding Samruk JSC dated 05.09.2006 No 28-п

Date of the current election to the Board of the Directors: The Board Decision of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC dated 21.07.11, Record No 27/11.

Citizenship: The Netherlands

Date of birth: 15.10.1958

Education: Postgraduate study (Post graduate programs) in Fontaine Bleau; Cambridge; the Dutch institute for banks and insurance companies, the Netherlands; Erasmus University, Rotterdam, the Netherlands;

Experience: 
During his career in transnational business of ABN AMRO Bank and later in Royal Bank of Scotland (RBS), covering nearly 25 years till 2008, he has occupied leading positions such as: Head of corporate and investment banking instruments in Belgium, the regional manager in Brazil, the country manager in Russia and Argentina, the global leader of Integrated Energy Unit. Mr. Kuilaars was also a member of Supervisory Boards in Russia, Kazakhstan and Uzbekistan. 
After his appointment to the position of Corporate Executive Vice-President in 2001, he became a member of Executive Committees of Europe countries, Central and Eastern Europe, Middle East and Africa, as well as Corporate and Investment Bank. 
Mr. Kuilaars has high reputation for his contribution to the Banking franchising development in the energy markets and for introduction of one of the leading types of energy franchising in the world.

Joint appointment and membership in the Board of the Directors: Independent Director of Halyk Bank of Kazakhstan, Executive Director of Eureka (energy) Ventures B.V.

Company, suppliers and competitors shareholding: doesn’t hold any share

Chairman of the Management Board

Mynbaev.jpgMynbayev Sauat Muhametbayevich

Date of the first election to the Board of Directors: The Board Decision of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC dated 06.02.12, Record No 02/12

Citizenship: Republic of Kazakhstan

Date of birth: 19.11.1962

Education: In 1985 he graduated from Moscow State University named after MV Lomonosov with a degree in economics and cybernetics, PhD. From November 1985 to November 1988 he was a postgraduate student at Moscow State University named after MV Lomonosov. From January 1989 to February 1990 he worked as a teacher at the Alma-Ata Institute of National Economy. 
From February 1990 to November 1990, he was the acting associate professor of Economic Planning Department, Alma-Ata Institute of National Economy.

Work experience: 
From January 1991 to July 1992 he served as President of the Republican Construction Exchange "Kazakhstan". From July 1992 to January 1995, he was the First Deputy Chairman of the Management Board of the Joint-Stock Bank "Kazkommertsbank". From January 1995 to November 1995 he was the Deputy Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan. From November 1995 to January 1997 he was the Deputy Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan - Head of Treasury at Ministry of Finance of the RK. From January 1997 to March 1997 - First Deputy Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan, Almaty. From March 1997 to November 1997 - Deputy Minister of Finance (Vice Minister) of the Republic of Kazakhstan. From November 1997 to February 1998 -First Deputy Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan. From February 1998 to January 1999 - Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan. From January 1999 to July 1999 - Deputy Head of Presidential Administration of the Republic of Kazakhstan. 
From July 1999 to May 2001 - Minister of Agriculture of the Republic of Kazakhstan. From May 2001 to May 2002 - President of "Development Bank of Kazakhstan". From June 2002 to June 2003 - General Director of "Caspian Industrial Financial Group." From June 2003 to December 2004 - Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan. From December 2004 to January 2006 – Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan - Minister of Industry and Trade of the Republic of Kazakhstan. From January 2006 to August 2007 - Chairman of the Board of JSC "Kazakhstan Holding for Management of State Assets of "Samruk”. On August 27, 2007, he became the Minister of Energy and Mineral Resources of Kazakhstan. On March 12, 2010, he became the Minister of Oil and Gas of the Republic of Kazakhstan.

Outside Employment and Membership in the Board of Directors: Member of the Board of Directors of JSC NC “KazMunayGas”

Ownership of shares in the company as well as suppliers and competitors of the company: No

Independent Director

Lane PeterLane Peter (Independent Director)

Date of the first election to the Board of the Directors: The Record of the Board of the Directors of Kazakhstan Holding on State Assets Management Samruk JSC dated 13.06.2008 No 08/08.

Date of the current election to the Board of the Directors: The Board Decision of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC dated 21.07.11, Record No 27/11.

Citizenship: Great Britain

Date of birth: 19.01.1946

Education: Harvard Business School, Advanced Management Program, Essex University, Master in Economics, London School of Economics, Bachelor of Economics (honours degree)

Experience: 
He worked as economic adviser of Treasury, UK Ministry of Finance. He has worked for 13 years in Royal Dutch Shell Company, holding leading positions in various countries, including Chief Executive Officer position of East-Caribbean region and position of Director in Shell UK Oil. In 1994 he was appointed as a Director of Lloyd's of London in London and he was a key person in successful implementation of the reconstruction and recovery program, which helped the company to hold their previous position in the market. He also was a Director of Lloyd's of London in Japan. After that he was appointed as a Managing Director of Lloyd's of London in USA, which helped to restore the position of Lloyd's of London in this key market. Later he worked as a Chief Executive of Exchange Insurance Company, which he left by his own will in 2007. From 2008 to the present day he is a Chairman of the Management Board of Fishergate Limited Company and from 2009 he is a Chairman of the Management Board of Strathearn Capital Limited Company.

Joint appointment and membership in the Board of the Directors: Chairman of the Management Board of Strathearn Capital Limited, Director of Strathearn Insurance.

Company, suppliers and competitors shareholding: doesn’t hold any share

Managing Director of JSC NWF “Samruk-Kazyna”

Salimgereyev Malik Zhanabayevich (a Representative of the Sole Shareholder)

Date of the first election to the Board of Directors: The Board Decision of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC dated 21.07.11, Record No 27/11

Date of the current election to Board of Directors: The Board Decision of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC dated 31.02.12, Record No 08/12

Citizenship: the Republic of Kazakhstan

Date of birth: 14.08.1960

Background: In 1982 graduated from the Moscow Institute of Petrochemical and Gas Industry named after I.M. Gubkin with a degree in “Geology and exploration of oil and gas fields”. In 1995 completed Post graduate education of the Institute of geology of Academy of Sciences of the Republic of Kazakhstan, candidate of geology and mineralogical sciences.

Work experience: Started his working career in 1982 in OGPD “Komsomolskneft” of the Production enterprise “Mangyshlakneft” (Aktau city) as a pumper of 5-grade of R&D shop.
From 1994 to 2007 worked on various executive positions in companies such as JSC Karazhanbasmunay, KazRDIoil, CJSC “NOC “Kazakhoil”, JSC “Kazakhoil-Emba” and JSC KazMunaiGaz Exploration Production.
For the period of 2007-2010 chaired the Department of oil industry development of the Ministry of energy and mineral resources of the Republic of Kazakhstan.
From 2010 to 2012 worked as Director of oil and gas assets management of JSC “Samruk-Kazyna”
From January of 2012 he is appointed for the position of Managing Director of JSC “Samruk-Kazyna”, member of the Board of directors of JSC NC KazMunaiGaz.
Has 15 publications and scholarly works, certificate of authorship No. 18659.
He was awarded the commemoratives of JSC KazMunaiGaz Exploration Production, letter of award of the Ministry of energy and mineral resources of the RK, commemorative of JSC KazTransOil in honour of flow of 400 mln tonnes of oil by Atyrau-Samara crude oil pipeline in 2009, for the occasion of 110th anniversary of oil of Kazakhstan he was awarded letter of award from Prime Minister of the Republic of Kazakhstan K. Masimov in 2009. In 2011 he was awarded the medal “For distinct contribution”.

Joint appointment and membership in the BD: Managing Director of JSC NWF “Samruk-Kazyna”

Share ownership of company, as well as of company’s suppliers and opponents: no ownerships


Independent Director

Baimuratov

Chris Walton (Independent Director)

Date of initial election to the BoD of KMG: Decision of the Management Board of “Sovereign Wealth Fund “Samruk-Kazyna” JSC dated April 17, 2014. Minutes No.12/14

Nationality: Australian

Date of birth: 19.06.1957

Education: Bachelor of Arts (Political Science), University of Western Australia 
Master in Business Administration (МВА), Finance, University of Western Australia

Employment Record:  Chris Walton is a Company Chairman and Non-Executive Director. He is the Chairman two London listed companies: Asia Resource Minerals Plc, a coal miner, andGoldenport Holdings, a shipping company. He is also the Audit Chair of the Kazakhstan State Railways, Kazakhstan TemirZholy, the world’s 19th largest railway system.
He has recently stepped down as Chairman of Lothian Buses Plc, operator of Edinburgh’s bus network, and as the Senior Independent Director and Audit Chair of Rockhopper Exploration Plc, a London listed oil exploration company.

Pro-bono, he is a Non-Executive member of the Audit and Risk Committee of the UK Department for Culture, Media and Sport, which was responsible for the 2012 London Olympic Games, and is a Non-Executive Director and Fellow of the UK Institute of Directors. He was a member of the Bank of England’s Regional Economic Advisory Panel (SE England & Anglia) from 2002 to 2005.

As Finance Director of EasyJet Plc, he successfully directed its IPO. He has held senior finance and commercial posts at Qantas, Air New Zealand, Australia Post and Australian Airlines. He has also worked for BP Australia, the Australian Senate and Hamersley Iron. 
He served for almost a decade in the Australian Army Reserve, principally in the 1st Commando Regiment, and has private pilot’slicences in the UK, Australia and New Zealand.

Joint appointment and membership in the Board of Directors: The Chairman of two London listed companies: Asia Resource Minerals Plc, a coal miner, and Goldenport Holdings, a shipping company. He is also the Audit Chair of the Kazakhstan State Railways, Kazakhstan TemirZholy

Ownership of corporate stocks, or stocks of suppliers, or competitors of the Company no

Managing Director of NWF Samruk-Kazyna JSC

RahmetovRakhmetov Nurlan Kusainovich

Date of first election to the BD: Resolution of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC Board of directors dated 02.10.12, Minutes No39/12

Nationality: the Republic of Kazakhstan

Born: 24.09.1965

Education: In 1987 graduated from the Moscow State University named after Lomonosov M.V. Ph.D. in Physics and Mathematics.
1990 - 1991 - research fellow of the Institute of Mathematics and Mechanics, Academy of Sciences of the Kazakh SSR.
1991 - 1996 - Senior Lecturer, Department of Mathematical Analysis of Almaty State University named after Abay.
1997 - 1998 - economist, Head of Planning and Finance, Chief Financial Officer of the company BUTYA.
1998 - Deputy Chief Executive Officer of the RSE KazakhstanTemirZholy.
1998 - 2001 - director of the department of analysis and forecasting of the Ministry of State Revenues of the Republic of Kazakhstan.
2001 - 2002, - Vice-Minister of State Revenues of the Republic of Kazakhstan.
2002 - 2003, - Vice-Minister of Finance of the Republic of Kazakhstan
2003 - 2004, - Deputy Chief Executive Officer of ZAO KazTransGas and ZAO Intergas Central Asia.
2004 - 2006 - Managing Director for Economy and Finance of JSC NC KazMunaiGas.
2006 - 2008 - Chairman of the Tax Committee of the Ministry of Finance.
Since November 2008 - Managing Director of JSC Samruk-Kazyna.

Secondary employment and membership in the Board of Directors: Managing Director of JSC Samruk-Kazyna, member of the Board of Directors of JSC NC KazMunaiGas

Ownership of the company's shares, as well as suppliers' and competitors' shares: does not own

Ляззат Кетебаевич КииновKiinov Lyazzat Ketebaevich

Date of the current election to Board of Directors: The Decision of the Board of Directors of KMG (Record No 10/2011, paragraph 1 dated 22.12.2011), as well as the decision of National Welfare Fund Samruk-Kazyna JSC (Record No 50/11 dated 22.12.2011).

Range of issues for which the Chairman bears responsibility in the Company: Provides overall management of the Company in accordance with KMG Charter and is responsible for the operation of KMG to the Board of Directors and the Sole Shareholder of KMG, and chairs the Board of Directors of KMG.

Nationality: Republic of Kazakhstan

Date of birth: December 7, 1949

Education: In 1971 he graduated from Kazakh Polytechnic Institute, specialty “Geology and exploration of oil and gas fields”. He is a Doctor of Technical Sciences, Academician of International Engineering Academy.

Ownership of shares of the Company: none.

He has no shares of suppliers and competitors of the Company.

Experience:

In 1971 he began his work as an oil and gas production operator at “Zhetibayneft” Oil and Gas Production Department and in future has become the Head of the Exploitation Analysis Laboratory.
Since 1977, he worked in the city of Shevchenko (Aktau), in the position of an Instructor of Industrial and Transport Department of Mangistau regional party committee, chief engineer of the “Mangyshlakneftepromhim” Territorial Production Office, chief of “Karazhanbasstermneft” Oil and Gas Production Department, “Komsomolskneft”.
In 1992 he held the post of the Director General of the Production Association “Mangyshlakneft”.
In 1993 he was appointed head of the Mangistau Regional Administration. In 1995 Lyazzat Kiinov held the post of Deputy Minister of Oil and Gas Industry of the Republic of Kazakhstan. From 1997 to 1999 he worked as Deputy Director General of the Caspian Pipeline Consortium. In 1999 he was appointed Akim of Mangistau region. Since 2002 he was the President of JSC NC “KazMunayGas”. Since March 2003 he held the post of Vice Minister of Energy and Mineral Resources. Since April 2010 he held the post of Vice-Minister of Oil and Gas of the Republic of Kazakhstan.

Ownership of shares in the company as well as suppliers and competitors of the company: No 

  • Ақорда ресми сайты
  • Cuba
  • Cuba
  • Cuba
  • Cuba
  • Cuba
  • Cuba
  • Для содержимого этой страницы требуется более новая версия Adobe Flash Player.

    Получить проигрыватель Adobe Flash Player

© АО Национальная компания «КазМунайГаз», 2014